CLUBBERS

Muzyka To Nasza Pasja

Ogłoszenie


#1 2010-01-12 18:20:34

 Jawoo

http://img215.imageshack.us/img215/8762/moderatorz.gif

2874739
Skąd: Sokoły, B-stok
Zarejestrowany: 2009-05-25
Posty: 1021
Punktów :   45 

DJ - LEGALNOŚĆ

Autorem artykułu jest SanSeb z forum 4 clubbers. Uzyskałem pozwolenie na publikację co niniejszym czynię
całość biorę w cudzysłów

"Z racji tego że ostatnio powstało sporo tematów i pytań odnośnie ZAIKS-u i Policji sprawdzającej zasoby DJ, oraz konsekwencji prawnych płynących z grania z nielegalnych nośników, postanowiłem dowiedzieć się u źródła jak to jest . W sumie lepiej wiedzieć i podzielić się wiedzą z wami niż być ciemnym i nie wiedzieć nic. Dlatego też postanowiłem zadać kilka pytań komuś z ZAIKS-u oraz policji. Trochę to trwało no ale odpowiedzi mam. Przepraszam że tego tematu nie napisałem wcześniej no ale przygotowania do świąt, i generalnie brak czasu spowodowały że Temat zakładam w święta bo jest trochę czasu. A więc Kochani Clubbersi pozwolę sobie cytować maile od odpowiednich osób i sklecać to w całość żeby wyglądało jak wywiad lub zwyczajny FAQ. Chyba ta forma będzie dla wszystkich najlepsza. Moje pytanie i odpowiedź osoby z ZAIKS-u lub Policji. Pomocne zarówno dla DJ-i oraz osób które pobierają sobie mp3 z sieci. Bez zbędnych paragrafów, wszystko wytłumaczone po „chłopsku” taka wersja dla blondynek żeby wszystko było zrozumiałe i o to w sumie chodziło
Odpowiedzi uzyskałem od Małgorzaty Kałużnej z ZAIKS-u, oraz komisarza Tomasza Kozłowskiego z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, który jest odpowiedzialny za walkę z piractwem komputerowym oraz muzycznym.

Pytania do ZAIKS:

1.Coraz częściej pojawiacie się w lokalach muzycznych co budzi nie tylko kontrowersje ale także i frustracje DJ-i. Kiedy można spodziewać się waszej wizyty w klubie i czego dotyczy wasza kontrola?

- Nasi kontrolerzy coraz częściej pojawiają się w lokalach muzycznych, pubach oraz wszelkiego rodzaju miejscach w których może grać muzyka. Nie robimy tego schematycznie i nie pojawiamy się w losowych miejscach. Najczęściej zjawiamy się gdy właściciel lokalu nie uiszcza opłaty za publiczne odtwarzanie utworów lub bezpośrednio po informacji od funkcjonariuszy Policji którzy otrzymują informację o łamaniu praw autorskich, tj. odtwarzaniu pirackich płyt i nagrań niewiadomego pochodzenia. Kontrola dotyczy wtedy zbioru DJ-i oraz dokumentów które świadczą o tym że dany lokal opłaty jednak uiszczał. Nasi kontrolerzy zostają zobligowani do przesłuchania 30 minutowego materiału prezentowanego przez DJ-a a następnie podejmują działania które są w zakresie ich obowiązków tj. sprawdzenie płyt czy posiadają hologram ZAIKS, jeśli są to pliki Mp3 to sprawdzamy legalność ich posiadania. Przybywają także z nami funkcjonariusze policji, dzięki którym możemy dokonać dogłębnej analizy nagrań oraz dokumentów.

2. Co jeśli DJ posiada pliki muzyczne mp3 nagrane na płytę CD?

- Sprawdzamy przede wszystkim legalność tych plików. Osoba która jest przez nas kontrolowana musi z własnej inicjatywy poinformować nas skąd ma dane nagrania, w przeciwnym przypadku zostanie oskarżona o posiadanie nielegalnych płyt oraz nagrań. Większość sklepów internetowych w których możliwy jest zakup plików mp3 udostępnia klientom prawo do publicznego odtwarzania nagrania. Osoba posiadająca rachunek, fakturę czy mailowe potwierdzenie zakupu jest w pełni zwolniona z odpowiedzialności karnej ponieważ pliki nabyła legalnie, jednakże nie każdy sklep zapewnia możliwość publicznego odtwarzania utworów które sprzedaje. W związku z tym osobie która posiada pliki z takiego sklepu niestety mamy obowiązek postawić zarzuty za nielegalne rozpowszechnianie utworów muzycznych, bo w perspektywie prawnej odtwarzanie publiczne wiąże się nierozerwalnie z rozpowszechnianiem.

3. A co jeśli sklep oferuje mp3 z prawem do publicznego odtwarzania, ale zabrania zmiany formatu pliku . Jak w takim wypadku mamy nagrać pliki na nośnik CD jeśli np. Odtwarzacze w klubie odtwarzają tylko CD Audio? Czy łamiąc regulamin sklepu posiadamy nielegalne pliki?

- W takim wypadku nie reagujemy. To są restrykcje sklepu, nie organizacji jaką jest ZAIKS. Nas interesuje wyłącznie legalność pochodzenia pliku i tego jakie prawa odnośnie publicznego odtwarzania mu przysługują.

4. Jak podczas kontroli sprawdzacie pliki mp3 ?

- Każdy plik nabyty w sklepie ma swoje oznaczenia, nawet jeśli przeniesiemy go na płytę CD Audio te oznaczenia pozostają. Dzięki temu mamy pewność czy plik jest legalny czy nie, dodatkowo sprawdzamy rachunki i faktury ze sklepów czy pliki rzeczywiście są legalne.

5. W związku z waszą kontrolą DJ ma obowiązek zakończyć imprezę na czas kontroli?

- Absolutnie nie. Kontrola zawsze odbywa się po zakończeniu imprezy. Chcemy uniknąć sytuacji w których lokal traci klientów. Dlatego też nasze kontrole odbywają się wtedy kiedy większość gości opuszcza lokal.

6. Istnieją tzw. Wersje Exclusive które DJ otrzymują od producentów muzycznych w celach promocyjnych. Jak wtedy reagujecie na takie nagrania ?

- Każdy producent muzyczny wysyłający swoje nagranie do prezentera muzycznego ma obowiązek dołączyć pisemną informacje o tym że jest on właścicielem danego nagrania. W informacji musi być zawarty tytuł, format pliku w jakim zostało wysłane nagranie, dane kontaktowe twórcy, zawarta informacja że zezwala on na odtwarzanie tego nagrania publicznie oraz czytelny jego podpis. Takie informacje powinny być wysłane albo pocztą w formie papierowej lub w formie elektronicznej w formacie pliku PDF.

7. Co jeśli wersja Exclusive została stworzona z nielegalnych sampli?

- Wtedy rozpoczynamy działanie sprawdzające nagranie pod względem praw autorskich elementów które zostały wykorzystane w danym utworze, jednak nie odbywa się to podczas kontroli w lokalu.

8. Co z klubami płytowymi działającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej? Czy ich wydawnictwa posiadają prawa do publicznego odtwarzania?

- Istnienie takich klubów płytowych jest w pełni legalne o ile zamieszczają na swoich składankach muzycznych utwory do których posiadają prawa dotyczące rozpowszechniania oraz publikacji. Lokal muzyczny korzystający z nagrań zawartych na wydawnictwach tychże klubów płytowych nie jest zwolniony z opłat dotyczących rozpowszechnianiania utworów muzycznych. To samo tyczy się prezenterów czy DJ-i. Niestety niektóre składanki wydawane przez kluby płytowe zawierają wersje na które praw publicznego odtwarzania nabywca nie posiada. Klub płytowy nie umieszcza tej informacji w związku z tym rodzą się komplikacje dla osoby która odtwarza tą muzykę publicznie. Dlatego też prosimy o dowiadywanie się nabywców tychże składanek o prawa jakie im przysługują.

9. Czy DJ musi opłacać ZAIKS ?

- Jeśli Prezenter muzyczny, DJ gra w lokalu który opłaca tantiemy, nie ma obowiązku opłacania tantiemów, ponieważ ten obowiązek spoczywa na właścicielu lokalu. Jednakże jeśli prezentuje muzykę w lokalu który nie opłaca tantiemów, wtedy ma obowiązek takowe opłaty uiszczać.

10. Co jeśli nie jest opłacony ani klub, ani DJ ?

- Wtedy rozpoczynamy procedurę która kończy się sprawą karną w sądzie.

11. Czy prezentując muzykę dla znajomych, mamy obowiązek płacenia tantiemów ?

- O ile prezentacja ta odbywa się w miejscu prywatnym czyli w domu albo mieszkaniu, a znajomych nie jest więcej niż 50 osób wtedy nie ma obowiązku płacenia tantiemów. Powyżej 50 osób prezentacja ta traktowana jest jako impreza muzyczna i w takiej kategorii rozpatrujemy ewentualne sprawy.


12. Jakie są kary za posiadanie nie opłaconych utworów?

Jeżeli podczas kontroli stwierdzimy że lokal oraz osoba prezentująca nie dokonała opłat za tantiemy to kierujemy sprawę na tok prawny. Kare wymierza wtedy sąd. ZAIKS jako organizacja w takim wypadku nie wymaga zwrotu tantiemów lecz opłaty za posiadane utwory. I dotyczy osoby która dane utwory posiada. Koszta są różne i ustalane na bieżąco ze średniej ceny jednego utworu w formacie mp3/wav dostępnego w sklepach. W chwili obecnej to 4,55 zł za jeden utwór muzyczny.

13. Co z utworami zawartymi na nośniku Vinylowym ?

- Utwory te także objęte są opłatą za publiczne odtwarzanie utworów, i błędem jest interpretacja niektórych osób które uważają że tego typu utwory zwolnione są z wszelakich opłat.

14. Czy popierają państwo pomysł DJ-ów, aby zwolnić ich z opłat ze względów na drogi sprzęt oraz przede wszystkim promocje której dokonują na rzecz artystów? Taka sytuacja ma miejsce we wszystkich innych państwach na świecie.

- Zdecydowanie nie popieramy takiej inicjatywy. Wprowadziliśmy niedawno do swojej oferty rozwiązanie dla prezenterów muzycznych oraz DJ-i. Płacąc 2000 zł rocznie, mogą odtwarzać dowolne utwory. Tyczy się również to tych utworów do których nie mają praw autorskich oraz praw do publicznego odtwarzania. W Polsce na straży praw autorskich stoi organizacja ZAIKS która musi mieć wpływy by dalej bronić praw artystów.

Pytania do Policji:

1. Kiedy można mówić o popełnieniu przestępstwa dotyczącego piractwa muzycznego?

- Popełnienie przestępstwa piractwa muzycznego następuje podczas rozpowszechniania plików nielegalnego bądź nie wiadomego pochodzenia w tym płyt CD, odtwarzania publicznego, oraz posiadania nielegalnych nośników z muzyką.

2. Czy płyta CD nagrana w domu jest traktowana jako potencjalny nośnik piracki?

- Nie o ile na nośniku zawarte są pliki zakupione legalnie. W przypadku plików mp3/wav , pobranych z nielegalnych stron bądź serwerów internetowych nagranych na płytę CD-R/RW/DVD, to takie płyty można traktować jako potencjalny nośnik piracki.

3. Czy posiadane w domu zbiory mp3, które przechowujemy na dyskach twardych , odtwarzaczach mp3, pendrivach oraz wszelkiego rodzaju pamięci masowej, które pobraliśmy z nielegalnego źródła w sieci (chodzi o pliki) są traktowane jako zbiory pirackie?

- Nie. Pliki które posiadamy na komputerach osobistych czy przenośnych odtwarzaczach są zazwyczaj poza naszą kontrolą i nie stanowią same w sobie piractwa. Inaczej sprawa się ma kiedy sami udostępniamy innym dane pliki. Wtedy są to pliki pirackie ponieważ osoba posiadająca taki plik udostępnia go komuś innemu, więc tym samym gwałci prawa autorskie, naraża twórców na straty finansowe, co w konsekwencji grozi karami pozbawienia wolności oraz zarekwirowania sprzętu. Jeśli jednak korzystamy z danych plików dla siebie samych, wtedy nie ponosimy żadnej odpowiedzialności z tytułu posiadania tychże plików ponieważ nie odnotowujemy z tego tytułu żadnych korzyści materialnych.

4. Czy fora internetowe na których jest masa linków do pobierania muzyki są legalne?

- Tak. Fora internetowe są legalne ponieważ w większości nie zawierają one na własnych serwerach plików nielegalnego pochodzenia. Najczęściej pliki te pochodzą z zewnętrznych serwerów. Serwery te łamią prawo i to one są głównym sprawcą łamania praw autorskich. W związku z tym forom internetowym nie możemy postawić jakichkolwiek zarzutów.

5. Wiadomym jest że nośnik CD-R/RW pozwala na kopiowanie muzyki. Jednak czy tylko tego typu nośniki podlegają wnikliwym kontrolą policji podczas kontroli w lokalach muzycznych ?

- Nie. Sprawdzamy wszystko zgodnie z procedurami. Wbrew pozorom, najczęstszymi pirackimi nośnikami są te tłoczone w krajach wschodnich a następnie rozpowszechniane w Polsce na bazarach czy u ulicznych handlarzy. Tego typu nośniki maja jeszcze 72% udział w polskich lokalach muzycznych. Poza błędnym wytłoczeniem płyty (różnica w budowie wierzchniej strony nośnika), słabej jakości okładką oraz brakiem hologramu nie różnią się one niczym w porównaniu do płyt które można zakupić w sklepie.

6. W Niemczech czy innych krajach zachodnich można zakupić składanki, albumy oraz pliki które nie posiadają żadnych hologramów ponieważ tamtejsze przepisy tego nie wymagają. Czy policja w związku z Tym oskarży nas o posiadanie nielegalnych nośników kiedy posiadamy takowe składanki?

- Jeżeli poinformujemy zarówno kontrolerów ZAIKS oraz policjantów , o płytach które nabyliśmy za granicą, nie grożą nam żadne sankcje karne. Płyty oczywiście zostaną zatrzymane a osoby odpowiedzialne do tego celu w obrębie danej jednostki policyjnej sprawdzą autentyczność tychże płyt. W przypadku zgodności z oryginałem płyty zostaną zwrócone właścicielowi w przeciągu 7 dni od daty zarekwirowania. Zgodnie z prawem jednak osoba posiadająca takie składanki winna jest opłacić Tantiemy za odtworzenie utworu z takiego albumu CD.

7. Jakie kary grożą za publiczne odtwarzanie nielegalnie posiadanego utworu, pobranego z sieci który jest nagrany na płytę CD.

Jeżeli podczas kontroli okaże się że utwory muzyczne są nielegalne, klub lub DJ nie opłacił tantiemów, a same płyty przynoszą korzyść majątkową wtedy możemy postawić zarzut umyślnego aktu piractwa. W zasadzie kary są różne, to zależy od wyniku rozprawy. Tradycyjnym już się stało, że w tego rodzaju okolicznościach winny który posiadał oraz odtwarzał dane płyty publicznie zostaje skazany na 3 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz karę grzywny, stwierdzoną na podstawie wyliczeń stowarzyszeń ZAIKS oraz SPAV.

8. Czy policja popiera pomysł DJ-ów, aby zwolnić ich z opłat ze względów na drogi sprzęt oraz przede wszystkim promocje której dokonują na rzecz artystów? Taka sytuacja ma miejsce we wszystkich innych państwach na świecie.

- Oficjalnie nic nam nie wiadomo odnośnie takiej sytuacji. Nie oficjalnie wiem od kilku znajomych że taka inicjatywa istnieje. Osobiście w pełni popieram ten zamysł. Koszt sprzętu dla DJ-i jest wysoki, a część osób zajmujących się prezentowaniem muzyki w klubach, dyskotekach czy imprezach muzycznych nie jest w stanie zarobić z tego tytułu na chociażby część kosztów związanych z publicznym odtwarzaniem muzyki czy posiadaniem legalnych nośników. Myślę że na Polskę przyjdzie czas, tak jak przyszedł czas na Niemcy, Wielką Brytanię czy inne kraje europejskie w których nie będzie trzeba nikomu nic płacić za to że pielęgnuje się swą pasję, oraz promuje artystów czy producentów muzycznych zupełnie za darmo. Jak na razie jednak musimy respektować prawa które są obecne.



Mam nadzieję że tym rozwiałem wszelkie wasze wątpliwości co do ZAIKS-u Więc nie taki diabeł straszny jak go malują

PS: Jestem autorem wyżej wymienionego artykułu, który napisany został specjalnie dla forum 4clubbers.pl W związku z tym zabraniam publikacji go na innych portalach, forach , blogach itp. Bez wcześniejszej mojej Zgody "




W związku z tym, że temat budził wiele kontrowersji, co mnie nie dziwi, a nawet cieszy - bo wiem, że rozmawiają tu ludzie którzy wiedzą o co chodzi.
Zostawiam ten tekst celem informacji... i od razu uprzedzam, że wszelkie posty pod tym tematem będą usuwane no chyba że chcecie zapytać lub poprosić o pomoc w interpretacji

Kochani, dajmy sobie spokój z wojnami - co do muzyki, jeszcze nikt kto słucha trance - za namową nie przeszedł na stronę house i odwrotnie... gusta muzyczne od zawsze będą indywidualną kwestią - tak samo jak i sposób w jaki zdobywamy muzykę.

RAZ JESZCZE GORĄCY APEL W WASZĄ STRONĘ - ZAKAZ "LUŹNYCH ROZMÓW" W TEMACIE(wszyscy wiemy o co chodzi)
wszelkie inne posty odbiegające od formy zapytania lub prośby o interpretację będą usuwane.

Gorąco pozdrawiam i zapraszam do lektury.


"Bo muzyka to dla niektórych całe życie"

Offline

 

#2 2011-03-26 02:08:48

 DJ First-Aid

Świeża Krew

Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2011-03-26
Posty: 1
Punktów :   
WWW

Re: DJ - LEGALNOŚĆ

W odpowiedzi  od zaiks-u na pytanie 14-te czytamy "Wprowadziliśmy niedawno do swojej oferty rozwiązanie dla prezenterów muzycznych oraz DJ-i. Płacąc 2000 zł rocznie, mogą odtwarzać dowolne utwory. Tyczy się również to tych utworów do których nie mają praw autorskich oraz praw do publicznego odtwarzania."; Tak zwana licencja dj-a.
1.Czy posiadając taką "licencje" dj może odtwarzać utwory mp3/waw pobrane z sieci?
2. Czy posiadając taką "licencje" musi być fizycznym właścicielem płyt, skoro takowa licencja, cytuje tu fragment umowy "Mocą niniejszej umowy ZAIKS, STOART oraz ZPAV zezwalają odpowiednio, z zastrzeżeniem § 1 ust.2 niniejszej umowy, na zwielokrotnienie przez LICENCJOBIORCĘ w formacie cyfrowym legalnie wprowadzonych do obrotu utworów, artystycznych wykonano oraz fonogramów i wideogramów muzycznych na nośnik cyfrowy wyłącznie w celu ich odtwarzania"?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plamforum peugeot207club forum websitex5